Romer wprowadza nowe centrum proszkowe

Centrum proszkowe ROMER

Centrum proszkowe romer ProfiCenter CP02 w nowym wydaniu jest wynikiem prac Działu Badawczo-Rozwojowego firmy Romer. Zastosowane rozwiązania umożliwiają jeszcze szybszą i skuteczniejszą, niż kiedykolwiek wcześniej, zmianę koloru farby w automatycznej kabinie proszkowej. 

 

Ten nowy na rynku produkt posiada w podstawowej wersji wiele nowoczesnych rozwiązań dających bardzo wysoki standard wyposażenia. Zasobnik zasadniczy na farbę proszkową obsługuje standardowo do 12 inżektorów lub pomp gęstej fazy, jego zmniejszony wymiar oraz ukośny kształt pozwala na szybsze automatyczne czyszczenie. Rodzina centrów proszkowych posiada również modele umożliwiające zastosowanie do 24 sztuk inżektorów lub pomp. Takie zróżnicowanie rozwiązań pozwala inwestorowi zaoszczędzić zbędne koszty już na etapie inwestycji.
Automatyczne czyszczenie stanowi zasadniczą przewagę tego typu centrum proszkowego, ponieważ w rozwiązaniach starszej generacji czyszczenie przebiega całkowicie ręcznie, a opróżnianie zbiornika z farby jest utrudnione lub trzeba go wymieniać, co jest kosztowne i czasochłonne. W romer ProfiCenter CP02 opróżnianie zbiornika specjalnym zaworem trwa średnio kilkanaście sekund. Następnie urządzenie przechodzi w fazę automatycznego czyszczenia całego układu, w tym dokładnego czyszczenia sprężonym powietrzem zbiornika zasadniczego. 
Zbiornik zasadniczy z fluidyzacją może zostać opcjonalnie wyposażony w sito ultradźwiękowe o wielkości oczka od 150 um, które jest wprowadzane do jego wnętrza. Służy ono do przesiewania farby zarówno odzyskanej, jak i świeżej, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości lakierowania. Farba świeża, oraz ta odzyskana z układu cyklonowego, transportowana jest w systemie gęstej fazy, co pozwala zredukować koszty eksploatacji, a także zapewnia długą i bezawaryjną pracę instalacji. Zawór zasysający sterowany pneumatycznie z intuicyjnego dotykowego panelu operatorskiego 10” odpowiada za utrzymanie czystości w centrum proszkowym, tj. odprowadzanie zapylonego powietrza do filtra końcowego. 
Centrum proszkowe romer ProfiCenter CP02 zostało wyposażone w układ zaworów, który umożliwia automatyczne przepięcie powrotu farby z cyklonu. Za pomocą jednego guzika możliwe jest przepięcie między powrotem farby odzyskanej do zasobnika zmieszanej farby lub do całkowitego odpadu, bez wykonywania żadnych dodatkowych czynności mechanicznych. To rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie potencjalnych błędów spowodowanych przez niedoświadczonego operatora oraz skraca czas wymiany koloru. 
Romer ProfiCenter CP02 w najnowszej wersji umożliwia dokładne monitorowanie masy świeżej farby oraz bezstopniowo poziomu farby zmieszanej w zasobniku, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie stosunkiem farby odzyskanej do świeżej. Farba świeża wprowadzana jest w oryginalnym opakowaniu zbiorczym do zasobnika wyposażonego w układ napowietrzający oraz system wibracyjny. 
Dzięki zastosowaniu układów wagowych centrum romer ProfiCenter CP02, współpracując ze sterownikiem kabiny ProfiControl 15”, po wprowadzeniu danych może tworzyć zestawienia zużycia farby, rozróżniając przy tym dane partie i kolory. Takie zestawienie urządzeń umożliwia również komunikację z zewnętrznymi systemami ERP. 
Dostarczając potrzebnych danych odnośnie kosztów lakierowania, partii farby itp. nowe urządzenie odpowiada na potrzeby rynku, jakimi są Przemysł 4.0 i automatyzacja procesów. Właśnie te argumenty techniczne oraz wiedza i doświadczenie producenta sprawiają, że firma Romer oferuje nowoczesne rozwiązania mające wpływ na jakość i kontrolę kosztów, co w obecnym roku – trudnym ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 – bezpośrednio przekłada się na wzrost realizowanych projektów.                   

 

ROMER R&D Center 
Firma Romer inwestuje we własne centrum badawczo-rozwojowe, które powstaje w Skarżysku-Kamiennej w sąsiedztwie dotychczasowej fabryki. To kolejny krok milowy w rozwoju tego polskiego producenta malarni proszkowych. Ośrodek zajmować się będzie głównie badaniami i rozwojem stanu techniki z zakresu zabezpieczeń antykorozyjnych, szczególnie malowania proszkowego. Centrum będzie umożliwiało przeprowadzanie kilku prób w jednym czasie, co ułatwi firmie Romer jeszcze lepszy dobór technologii. Całość będzie miało powierzchnię około ośmiu tysięcy metrów kwadratowych, w tym dwa tysiące przeznaczone na powierzchnię biurową. Po rozbudowie Romer będzie posiadać zakład produkcyjny o powierzchni prawie 14 tys. metrów kwadratowych. 

dodano: 18.12.2020
źródło - lakiernictwo przemysłowe